0536 580 33 85

Oto Kumanda Tamiri

Oto Kumanda Tamiri

Oto Kumanda Tamiri

Oto kumandaları kendi aralarında orjinal ve sonradan araçlara takılma (yan sanayi) olarak iki grupta yer almakradır.

Orjinal oto kumandaları fabrikasyon olarak araç üretiminde araçla beraber olarak bize verilen uzantan kumandalardır. Bu uzaktan kumandalar bize verildiğinde aracı çalıştıran özellikde yani bilgisi araç beynine yüklenmiş olarak gelir ve kumandanın üzerindeki tuşlara basıldığında fonksiyonu ne ise görevini yapar. Bunu kumandaya basıldığında araca daha önceden tanıştırılmış olan birtakım bilgi ve frekansın araç alıcısına komut vermesi ile gerçekleştiriyor diyebiliriz. Hal böyle olunca kumandanız arızalandığında aracınızı açmıyorsa frekans yayan kristal parçanın arızalı olması büyük bir ihtimaldir. Bunun akabinde oto kumandaları frekans gönderen bir elektronik cihaz olduğu için bu frekansı alan araç üzerinde birde anten (okuyucu) kısmı vardır. Kumandanız çalışıyor fakat aracı açmıyor yada tetikleme yapmıyor olabilir, bu kumandanızın arızalı oluşundan değil aracınızdaki kumanda frekansını algılayan algılayıcıdan da olabileceğini burada unutmamalıyız.

Kumanda tamirinde bizlerin sizler için yapabileceği başlıca araç kumanda tamirlerinden birisi kumanda kartı üzerindeki basma tuşlarının yani elektronik butonların kopmasından kaynaklanan bir arızayı gidermektir. Elektronik butonu kopan kumanda frekans gönderemeyeceği için aracınızın kapılarını açıp kapatmakta sizlere yardımcı olamaz. Oto kumandaları marka ve modele göre değişik ölçü ve standartlarda üretildiği için bu uzaktan kumandaların içerisinde bulunan elektronik karta lehimli butonlarda değişik ölçü ve ebatlarda olabilmektedir. Kumanda butonunuz koptuysa ve işlevini yitirdiyse, kumandaya basıldığında tık tık sesini çıkartmıyorsa kumadanız ve aracınız ile bize gelerek oto kumandanızın buton tamiri yaptırabilirsiniz.

Kumandalarda kullanıma bağlı olarak pillerin bitmesi söz konusudur. Böyle bir durumda da siz kumandanızın çalışmadığını ve hatta tuşuna basıldığında ışık çıkartmadığını görürsünüz buda kumandanız üzerinde bulunan kumanda pilinin bitmesinden olabilecek bir sıkıntıdır.

Kumanda pili biten araç anahtarlarının pillerini değiştirerek bu sorununuzu da çözüyoruz.

Bazı araçlarda yedek kumandalı anahtarlar pili dolu olmasına ve hiçbir problemi olmamasına rağmen aracınızı çalıştırmayabilir. Bunun sebebi ise yedek olarak kullanılan kumandanın uzun zamandır kullanılmamasından dolayı araç hafızasından silinmiş olması dır diyebiliriz. Kumandası çalışan basma tuşları sağlam ve pili dolu olan araç kumandaları araç üzerinden tekrar kumanda tanıştırma işlemi uygulanarak aracınızın hafızasına yüklenir. Bu işlemde araç ve çalışan kumandalar ile gelinmesi gerekir. Bazen araçlarda kumanda pili değişimi esnasında nasıl kumandalar tekrardan araca tanıtılıyorsa işte yedek olarak duran ve kullanılmadığı için silme işlemi yaşanmış olan araç kumandalarında da bu yöntemle kumanda yüklemesi yapılmaktadır. Bu konuyu Araç Anahtarlarına Pil Takılması başlığı ile açtığımız konuda detaylı olarak anlatmıştık, inceleyebilirsiniz. Konuya ulaşabileceğiniz sayfa >> Oto Anahtarlarına Pil Takılması

Elektronik kart üzerinde bulunan işlemini yitirmiş ve bastığınızda sinyal göndermeyen butonlar yenilenerek kumanda tamiri yapılmaktadır. Kumandanızda düşmeden dolayı oluşabilecek olan lehim atmaları yada lehim kopması gibi durumlarda kumandanız tamir yapılır. Pilleri bitmiş ve çalışmayan kumanda pilleri yenileri ile değiştirilerek oto kumandası tamiri yapılmaktadır.

Denize kumandanız ile girdiyseniz ve suya düşmesi sonucu araç kumandanız çalışmıyorsa bu uzaktan kumandaların tamir işlemi farklı yöntemler uygulanarak yine firmamız tarafından tamir edilmektedir.

Yurakadaki giriş kısmında sizlere oto kumandalarının orjinal ve sonradan takma olduğunu yazmıştık. Sonradan takma olan uzaktan kumandalar da yine orjinalleri gibi aynı özelliklere sahip olup bu kumandalarda da pil bitmesi ve kumanda butonu arızası gibi durumlarda da kumanda timiri yaptığımızı hatırlatmak isterim.

No comments.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir